Дневната светлина
За какво ни е нужна дневна светлина? Например, за да регулираме биологичния си часовник, на който му трябва светлина, за да се чувстваме свежи и отпочинали сутрин и изморени вечер. Но и през деня дневната светлина се отразява на общото ни благосъстояние и настроение. Дневната светлина рефлектира и върху нашата работоспособност. Проучване в Швеция разкрива, че на учениците в стаи без прозорци им е по-трудно да се концентрират и да работят, отколкото на ученици в класни стаи с добра дневна светлина.
Дневната светлина в сградите е комбинация от директна слънчева светлина, небесна светлина, както и индиректна, отразена светлина.
Директната слънчева светлина
- е част от дневната светлина, която се излъчва директно от слънцето, което блести през прозорците
- придава специфичен облик на стаята със силна светлина и ефекти от сенките
- прониква в цялата къща особено през пролетта и есента, когато слънцето е ниско
- е и тази светлина, която обикновено е най-силна и често изисква ограничаване или затъмняване
Небесната светлина
- е част от дневната светлина, която се разсейва и пренасочва от атмосферата. Наблюдава се заедно със слънчевата светлина или самостоятелно (напр. при облачно или мрачно време)
- придава на стаята мека и плътна светлина, но намалява с отдалечаване от прозореца. Добро практическо правило е да поставите прозорци, пропускащи небесна светлина там, където ви е необходима много дневна светлина
Индиректната, отразена светлина
- е дневна светлина, която се отразява от външни повърхности – съседни сгради, дървета, поляната, терасата, и т.н., но силата й намалява по пътя. В сградите светлината се отразява от различни повърхности – под, таван. Помнете, че тъмните рамки на прозорците, мрачният под, таван и стени поглъщат или "крадат" голяма част от дневната светлина, отразена от стаята
Тъмнината и депресията
Колкото по-мрачен е сезонът, от толкова повече светлина се нуждае организмът ни. Когато няма достатъчно светлина, производството на хормона серотонин намалява, а това на хормона на съня мелатонин се увеличава в мозъка ни. С други думи, в мрачните зимни дни телата ни се чувстват, като че ли всеки момент ще заспим.
Някои хора са толкова чувствителни към липсата на светлина, че боледуват от зимни депресии. Но лекарство съществува: проучване, извършено в психиатричната болница в Хилерод, Дания, показва, че дневната светлина предотвратява зимните депресии.